Adwords bliższe wynikom organicznym Google


Od niedawna nastąpiła nieduża aczkolwiek znacząca zmiana na stronach z wynikami wyszukiwania w Google czyli SERP (search engine result page).

do niedawna wyniki wyszukiwania wraz z reklamami wyglądały tak:

suround_modpoz_uslugi.jpg

Od teraz wyglądają tak:

adwords-organic-uslugi.jpg

Co się zmieniło?

Linki sponsoroane są teraz bliżej wyników organicznych. Dotychczas przy większych rozdzielczościach reklamy Adwords potrafiły być oddalone o półekrany od wyników organicznych, co zmniejszało wydatnie ich widoczność. Od tej pory reklamy będą, niezależnie od rozdzielczości, zaraz obok wyników organicznych.

Ciekawe co stanie się z tą całą wolną powierzchnią na prawo od wyników organicznych i Adwords? Ktoś ma jakiś pomysł? Oby nie wielkie graficzne banery 🙂

To nie wszystko!

W wynikach sponsorowanych przybywa także nowych elementów. Google testuje także dodatkowe, “komercyjne” sugestie pod reklamami na daną frazę, które mają kierować do następnych wyników sponsorowanych, związanych z zapytaniem do wyszukiwarki.

google-related-ads-small.png

Ale to nie koniec.

Google cały czas testuje inne rodzaje linków sponsorowanych, nie tylko tekstowe. Obecnie można znaleźć np. linki związane z bazą produktów Google wraz z cenami, ikonkami oraz guzikem do systemu platności Google Checkout. (tylko w USA)

google-product-ads-aug09.png

Czy to dobry kierunek? Już kiedyś przeprowadzane były testy reklam wideo z wynikach organicznych lecz chyba pomysł ten został zarzucony. Osobiście nie jestem zachwycony “napychaniem” SERP-ów dodatkowymi elementami, zwłaszcza graficznymi ale skoro na stałe zagościło Blended Search w wyszukiwarce Google to czemu ma nie być czegoś podobnego w sferze komercyjnej?

Z punku widzenia rekamodawców, czyli nas to w sumie dobre. Oczywiście z umiarem 😉

7 Comments

Add yours
 1. 1
  Paulina Niżankowska

  Być może Google przygotowuje się do wprowadzenia bardziej rozszerzonych wersji linków na Polskim rynku jak np. tych co podałeś w drugim sceernie. Poza tym z tego co czytałam to testy były już rok temu i wynikało z nich, że zwiększa się klikalność linków sponsorowanych w takiej pozycji. Myślę więc, że opcja całkiem dobra 🙂 – jak dla reklamodawców

 2. 2
  Bartek Krzemień

  Pytanie tylko jak apetycznym kąskiem w skali światowej jest dla Google łączny budżet reklamodawców na Google.pl? Od tego zależy pojawianie się nowinek, które nie są aktualizacjami systemu w skali globalnej.

 3. 3
  Przemek

  Z mojego doświadczenia to Polska nie jest specjalnie priorytetowa dla Google. Czuć to i widać po terminach geolokalizowania nowych funkcji. W Europie wyraźnie priorytet ma Wielka Brytania, co jest dość oczywiste z uwagi na język, ale także na zagęszczenie reklamodawców. Świadomość AdWords wśród firm angielskich sięga chyba 30% a polskich z tego co wiem poniżej 10%. My, jako reklamodawcy AdWords, jesteśmy w Polsce jeszcze na pustyni w porównaniu z rynkiem angielskim lub np. belgijskim 😉 Co mnie oczywiście cieszy.

  W związku z powyższym na pewno zmian nie zobaczymy jako jedni z pierwszych i zapewne dopiero wtedy gdy testy zakończą się pozytywnie w innych krajach takich jak USA, UK i inne.

  Choć pokazaliśmy ostatnio na co nas Polaków stać w GOMC, przynajmniej w Europie, więc może nas Mountain View doceni 🙂

 4. 6
  MIchał

  “Ciekawe co stanie się z tą całą wolną powierzchnią na prawo od wyników organicznych i Adwords? Ktoś ma jakiś pomysł? Oby nie wielkie graficzne banery”

  Szczerze w to wątpię, żeby czymkolwiek została wypełniona wolną przestrzeń. Wiadomym jest, że zabieg “zbliżenia” linków sponsorowanych do organicznych był podyktowany tylko większą ich w tym momencie widocznością – oko użytkownika nie musi już błądzić po całym ekranie.

  Nie ma co ukrywać, że tempo w jakim pojawiają się coraz wyższe rozdzielczości powodowało sytuację, że oba te elementy były coraz bardziej od siebie oddalone, zapewne jeszcze moment i w ogóle przestałyby być uważane przez użytkowników za spójne.

 5. 7
  Przemek

  Dokładnie tak.

  Dla reklamodawców ta odległość była nie na rękę. Myślę, że wielkie banery raczej nie pojawią się. Na zdrowy rozsądek byłby to początek końca tej wyszukiwarki a inni już czekają w kolejce.

+ Leave a Comment