AdWords Express – specjalnie dla małych i lokalnych firm


awexpress-logo.pngMożemy szykować się na praktycznie nowy produkt reklamowy firmy Google. W przyszłym roku prawdopodobnie zawita do Polski AdWords Express – platforma linków sponsorowanych dla małych i lokalnych firm.

Co to jest AdWords Express?

Jest to uproszczona platforma AdWords dedykowana dla małych, lokalnych firm. Maksymalnie uproszczone procedury zakładania zakładania i prowadzenia kampanii pozwolą reklamować się osobom, które z internetem miały do tej pory niewiele wspólnego. W AdWords Express oparty jest na zasadach praktycznie całkowitej automatyzacji. Nie trzeba optymalizować kampanii, nie trzeba wybierać słów kluczowych, nie trzeba pilnować dziennego budżetu.

Po co powstał AdWords Express?

Sprawa jest dość prosta, tradycyjny AdWords jest systemem dość skomplikowanym, wymagającym wiedzy i czasu na poznanie i zarządzanie. Będąc na Internetowej Rewolucji, jeżdżąc po kraju cieżarówką Google widziałem wyraźnie, że większość małych przedsiębiorców czuje potrzebę reklamy w internecie, rozumie jego potęgę reklamową, rozumie potencjał wyszukiwarki, ale nie jest w stanie szybko zrozumieć i przyswoić wiedzy z zakresu obsługi Google AdWords. Problemem jest także zrozumienie zasad działania, zasad aukcji, wyniku jakości, działania szeregu narzędzi AdWords itd. Często bariera jest po prostu zbyt duża i taki klient jest stracony dla branży. Tutaj ma z pomocą przyjść AdWords Express.

Jak działa AdWods Express?

AdWords Express opiera się na wizytówkach na mapach Google. Nie ma potrzeby posiadania strony. Zresztą szczerze mówiąc, wizytówka na mapie Google jest dość rozbudowaną platformą informacyjną i małemu przedsiębiorcy np. zegarmistrzowi, optykowi czy zakładowi fryzjerskiemu może swobodnie zastąpić stronę WWW.

awexpress-zakladanie-konta.png

Przedsiębiorca posiadający wizytówkę na mapach Google wykonuje kilka prostych kroków:

 1. wybiera kategorie tematyczne dotyczące swojej działalności i na ich podstawie Google sam dobiera słowa kluczowe, na których podstawie będzie się wyświetlać reklama. Przedsiębiorca nie musi się znać na doborze słów kluczowych.
 2. Tworzy reklamę. Tak jak w przypadku zwykłych reklam AdWords. Taka reklama wygląda trochę inaczej niż tradycyjna reklama AdWords.
 1. Wybiera budżet miesięczny dla każdej wybranej wcześniej kategorii. Tak więc jeśli wybraliśmy 10 kategorii i dla każdej z nich budżet miesięczny w wysokości 10 zł to budżet miesięczny całej kampanii będzie wynosił 100 zł. Google też na bieżąco szacuje ile możemy kupić kliknięć dla danej kategorii w danym budżecie.

I koniec. Kampanii gotowa.

Co najważniejsze, przedsiębiorca nie martwi się kampanię i o jej optymalizację w ciągu miesiąca. Po prostu przelewa wybraną kwotę na kampanią miesięcznie i liczy na efekty.

Tutaj fajny filmik obrazujący jak działa AdWords Express 😉

Zasady działania AdWords Express

 1. Reklamy AWexpress będą wyświetlane w wyszukiwarce Google oraz na mapach. Reklamy nie będą wyświetlane w sieci reklamowej ani u partnerów.
 2. Reklamy AWExpress nie mają wpływu na wyniki organiczne. Jeśli reklama AWExpress jest wyświetlana jednocześnie z wynikami organicznymi, na mapie pojawi się tylko czerwona pinezka wyniku organiczego. Natomiast jeśli podczas wyświetlania się AWExpress nie będzię firmy w wynikach organicznych, na mapie pojawi się niebieska piznezka.
 3. Pozycja reklamy wyznaczana jest na podstawie dopasowania do zapytania uzytkownika wyszukiwarki i oferty cenowej reklamodawcy.
 4. Reklama jest wyświetlana wszystkim zainteresowanym wpisaną przez nas kategorią, w obrębie 25km od naszego miejsca prowadzenia działalności. Oczywiście tak jak w normalnych AdWords zapytanie też się liczy. Oznacza to, że jeśli ktoś w Zakopanym wpisze w Google “lecznica dla zwierząt Warszawa” to także zobaczy reklama AWExpress dotyczące lecznicy z Warszawy.
awexpress-reklama.png

Warto zwrócić uwagę na konstrukcję reklamy. Posiada pinezkę, adres, ale posiada również gwiazdki oceny i komentarzy. W tym momencie ranga ocen bardzo się podnosi, gdyż jest to widoczny element, przyciągający uwagę. Trzeba będzie zmuszać klientów do komentowania naszych usług. Trzeba jednak pamiętać, że oceny krytycznej nie da się od tak skasować. Dla niektórych może to być kłopotliwe. Trzeba będzie się starać ;).

Najważniejsze różnice pomiędzy AdWords a AdWords Express

1. Budżet – W AWExpress działamy na budżecie miesięcznym, a AdWords na dziennym

2. Słowa kluczowe – w AWE nie zarządzamy słowami kluczowymi tylko kategoriami branż, w których działamy.

3. Kierowanie reklam- AWE nie działa na sieć reklamową.

4. Koszty kliknięć – W AWE nie zarządzamy stawkami CPC (koszt za kliknięcie), ustalamy tylko budżet miesięczny.

Co oznacza AdWords Express dla branży SEM?

hmm pierwsze wrażenie moje było takie – “AdWords Express zabierze nam klientów”. Po chwili zastanowienia jednak wydaje mi się, że będzie zupełnie odwrotnie. Trzeba pamiętać, że tak mały przedsiębiorca nigdy nie zostanie dochodowym klientem dla agencji interaktywnej. JEst skazany najczęściej na samodzielne prowadzenie swoich kampanii. Jednak z rzeszy takich mały przedsiębiorców mogą z czasem wyłonić się osoby, które miały pozytywne doświadczenia z tym programem, chcą inwestować więcej, chcą wykorzystywać więcej możliwości Google. Wtedy taki klient zgłosi się agencji. Nie trzeba go przekonywać, edukować od zera, jest to klient łatwiejszy w obsłudze. Moim zdaniem najgorszy rodzaj klienta to klient nie znający się na rzeczy. Zazwyczaj potrafi nieźle narozrabiać zanim zrozumie zasady działania AdWords. Ciężko od razu z nowego klienta zrobić od razu platynowego. Zazwyczaj potrzeba czasu aby z brązowego, zmienił się w srebrnego, później złotego i na  końcu platynowego. W tym czasie zrozumie swojej położenie, zasady działania, możliwości i przede wszystkim swoje potrzeby i oczekiwania względem agencji i linków sponsorowanych.

Kiedy AdWords Express będzie w Polsce?

Najprawdopodobniej już w 2012 r. W tej chwili AWexpress jest w kilku krajach m.in. USA, Niemczech, U.K i jeszcze w kilku innych. Sam ostatnio otrzymałem ciekawy list z kuponem 🙂

awexpress-coupon.png

Konto mam w dolarach, więc to nie jest jeszcze promocja na nasz region, ale promocja się rozpoczęła 😉

Ciekawy jestem Waszej opinii o tej usłudze.

6 Comments

Add yours
 1. 1
  darekm

  Ciekawie się zapowiada. Tak jak ty uważam że ta usługa może nam “wykształcić” przyszłych klientów

 2. 2
  villakg

  Ja nie jestem zawodowcem, robię to dla przyjemności, jako hobby i z oszczędności 😉 (Pozycjonuje swoją stronę http://www.villa-nieruchomosci.pl).
  Jak uważacie, jak mam konto w AdWords czy celowe będzie założenie konta w AdWords Express i reklamowanie się tam?
  Ja obawiam się że trudniej będzie się przebić ze swoimi reklamami i w konsekwencji podroży to koszty reklamowania.

 3. 4
  Matt

  Zastanawiam się czy warto zainwestować w taką reklamę. Podobno minimalny budżet miesięczny to 940zł więc dość dużo. Moja strona Ubezpieczenie Bemowo wymaga takiej reklamy, ale nie wiem czy zysk zrekompensuje w ogóle wkład.

  • 5
   Przemek

   Czy warto zainwestować w AdWords? Właściwie jeśli chcesz inwestować pieniądze w reklamę, która przynosi wymierne efekty, jest mierzalna i możliwa do szybkiej optymalizacji to nie masz wyjącia 😉 Nie ma czegoś takiego jak minimalne budżety. Inwestujesz tyle ile możesz, może być nawet kilka złotych dziennie. Ciekawi mnie skąd informacja o minimalnym budżecie?

+ Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.