Dlaczego warto optymalizować strony docelowe kampanii Adwords


Ostatnio dodałem posta dotyczącego wskaźnika zwrotu z inwestycji ROI w kampaniach Google Adwords.
Dzisiaj chciałbym poruszyć temat powiązany silnie z zagadnieniem ROI, który jest chyba jednym z kluczowych w prowadzeniu kampanii Adwords – Optymalizacja stron docelowych kampanii czyli tzw. Landing Page.
Przez optymalizację rozumiem takie działania, które podnoszą współczynnik konwersji w kampaniach Google Adwords.

Dla osób początkujących wyjaśnię, że konwersja to nic innego jak wykonanie pożądanej przez nas czynności przez osobę odwiedzającą naszą stronę np. zakup towaru, ściągnięcie pliku, pozostawienie danych itp.

Dlaczego optymalizacja stron docelowych jest tak ważna?

Osoby prowadzące wkładają wiele wysiłku i pieniędzy w optymalizację listy słów kluczowych i tekstów reklam aby maksymalizować ilość wejść na stronę docelową kampanii. Jednak ich wysiłki mogą być marnotrawione przez pozostawienie strony docelowej samej sobie. Trzeba tutaj powiedzieć, że strona docelową wymaga takiego samego zaangażowania jak pula słów kluczowych czy reklamy. Praktycznie tylko codziennie optymalizwanie stron docelowych pozwala na ciągłe optymalizowanie kampanii.

Jak to się ma dla biznesu?

Przypuśćmy, że nasza kampania generuje 1000 kliknięć miesięcznie po 0,10 zł za jedno kliknięcie. Współczynnik konwersji wynosi 0,5% czyli z 1000 wejść na stronę tylko 5 osób dokonało tego czego oczekiwaliśmy (czyli spowodowało konwersję – np. zakup, itp.). W tym momencie jedna konwersja kosztuje nas 20 zł (1000 kliknięć x 0,10zł)/ 5 konwersji).

Jeśli założymy, że średni zysk z jednych zakupów wynosi średnio 50 zł to wskaźnik zwrotu z inwestycji ROI (ang.Return on investment) wynosi 150%, czyli na każdej wydanej złotówce zarabiamy 1,5 zł.

ROI = ((50-20)/20)*100%

Jeśli uda nam się podnieść współczynnik konwersji tylko do poziomu 0,6% – uzyskujemy o 1 konwersje więcej a koszt jednej konwersji spada do 16,7 zł. Oznacza to, że w tym przypadku wskaźnik ROI wynosi prawie 200% czyli każda wydana złotówka na kampanie generuje 2 zł dochodu.

roi_06.jpg

Przy dalszych działaniach nasz współczynnik konwersji może poprawić się znacznie lepiej, co obniży koszty i zwiększy ilość zamówień przy tej samej ilości kliknięć. Tym samym nasze działania będą jeszcze bardziej zyskowne.

Możemy także zobaczyć w jaki sposób zwiększenie konwersji o 0,1% wpłynie w naszym przypadku na sprzedaż

sales_conversion_06.jpg

Sam możesz zrobić symulację korzyści wynikających z optymalizacji stron docelowych, wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora konwersji i kalkulatora ROI kampanii PPC.

Kalkulatory dodaję także do działu Narzędzia SEM

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.