Dodatkowe linki w wynikach organicznych czyli linki witryn (sitelinks)


Wczoraj byłem uczestnikiem konferencji dotyczącej Adwords zorganizowanej przez Home.pl i Google. W czasie konferencji kilka spraw szczególnie mocno ciekawiły uczestników. Jednym z takich zagadnień było Sitelinks czyli dodatkowe linki pod pierwszym miejscem wyszukiwania. choć jest to zagadnienie raczej z kategorii SEO a nie Adwords, warto myślę ten temat wyjaśnić.

Sitelinks czyli dodatkowe linki (menu) pod linkiem organicznych wynikach wyszukiwania (SERP)

Sitelinks jest ukłonem Google w stronę stron, które są bardziej użyteczne dla użytkowników w kategorii wyszukiwanej frazy. Jeśli nasza witryna jest w liderem w wynikach wyszukiwania dla danej frazy, wtedy Google dołoży do naszej pozycji dodatkowe linki, ułatwiające użytkownikowi wyszukiwarki szybsze przejście na interesującą go stronę.

Przykładem jest tutaj np. strona domowa Mercedesa, który na słowo ‘mercedes’ pojawia się na pierwszej pozycji w wynikach wyszukiwania. Strona Mercedesa jest według wyszukiwarki najbardziej użyteczną stroną dla wyszukiwanej frazy ‘mercedes’. Zatem stronie zostają dodane w ramach uwypuklenia użytecznej witryny/lidera usługa sitelinks. Wygląda to w ten sposób:

mercedes sitlinks

Sitelinks jest dodawany także stronom w momencie wpisania ich nazwy własnej w wyszukiwarkę, jeśli dana strona jest dla swojej nazwy pierwsza w wyszukiwarce, np. strona www.kravmagamaor.org, po wpisaniu jej nazwy w wyszukiwarkę zwraca na pierwszym miejscu adres strony razem z dodanym linkami podstron.

kravmagamaor sitelinks

Usługa linków witryn (sitelinks) ułatwia nawigację użytkownikom wyszukiwarki. Niestety nie mamy wpływu na wybór widocznych linków ani nie możemy poprosić Google o dodanie sitelinks do naszej witryny, gdyż odbywa się to jak na razie całkowicie automatycznie.

Mamy jednak wpływ na to czy wybrane linki przez Google mają być widoczne czy nie. Aby zablokować wybrane linki, musimy mieć aktywne konto w centrum webmastera, gdzie w dziale Pulpit nawigacyjny -> Linki -> Linki witryn możemy zablokować nie pożądane przez nas adresy URL.

webmaster sitelinks kravmagamaor

Aby mieć szansę na włączenie usługi linków witryn (sitelinks) trzeba spełniać następujące warunki:

 • Strona musi być na pierwszym miejscu w wynikach wyszukiwania na daną frazę i być niekwestionowanym liderem na tą frazę.
 • Strona musi być łatwo indeksowalna przez roboty, musi posiadać przejrzystą strukturę treści i system nawigacji.
 • i zapewne jeszcze kilka innych warunków ale to już domysły, np. że witryna musi posiadać w nazwie wyszukiwane słowo.

Zapewne coraz więcej witryn będzie otrzymywać taki bonus, bo jest to zjawisko coraz częściej możliwe do zaobserwowania.

5 Comments

Add yours
 1. 1
  andre

  Dostałem w dniu 04.12.2009 r. linki witryny od google. Po zalogowaniu do panela pokazuje mi, że jest ich 6, ale jeszcze google ich nie pokazuje w wynikach wyszukiwania, nie wiem czemu? Ale jednak google doceniło moją stronę:) ukłon w stronę google …

  • 2
   Przemek

   Gratulacje. To tak jak napisałem. Linki pokazują się wtedy gdy dla danej frazy osiągasz pewien próg jakości. Nie koniecznie zawsze jak znajdziesz się ponad wynikami wyszukiwania. Wytłumaczenie w pomocy jest dość mętne ale myślę, że dla pewnych kluczowych fraz w kampanii dostaniesz dodatkowe linki, analogicznie jak w wynikach organicznych. Sam także dostałem linki witryn na jednym koncie i postaram się zbadać i opisać bliżej ich działanie w praktyce.

 2. 3
  Przemekblc

  A ja chciałbym to wyłączyć dla mojej witryny bo mi to znacznie utrudnia pracę. W wersji zagranicznej witryny pojawiają się polskie wyniki. Obniżanie wyników to walka z wiatrakami. Czy jest szansa aby ty wywalić?

  • 4
   Przemek

   Mozesz to zrobić poprzez Narzędzie dla Webmasterów. Google Webmaster Tools. Zarejestruj tam domenę i możesz zarządzać sitelinkami 😉

+ Leave a Comment