Google Instant a kampanie AdWords


Google Instant od jakiegoś czasu jest już dostępny na Google.com. Niedługo będzie także dostępny na Google.pl. W sieci aż huczy od spekulacji, pytań i domysłów jak ta opcja wpłynie na na pozycjonowanie, kampanie AdWords i całą branżę SEM. Wiele już zostało napisane ale mimo to postanowiłem kilka najważniejszych informacji podsumować, wyjaśnić a także zabrać trochę własnych przemyśleń na ten temat.

Co to jest Google Instant?

Aby była jasność o czym mowa (bo nie każdy śledzi z zapartym tchem każdą zmianę w Google), Google Instant to dynamiczne prezentowanie wyników wyszukiwania podczas wpisywania zapytania do wyszukiwarki. Dodając coraz więcej znaków do zapytania widzimy jak zmieniają się wyniki podawane przez Google bez potrzeby naciskania przycisku “Szukaj”. Podczas wpisywania szukanej przez nas frazy, Google stara się przewidzieć o co nam chodzi i podpowiada pełne frazy na podstawie wcześniejszych zapytań innych użytkowników.

google-instant-google-maps.png

Po co Google wprowadziło Google Instant?

Według badań firmy, nowa opcja skraca czas wyszukiwania informacji średnio od 2 do 5 sekund dla każdego wyszukiwania co daje ogromne oszczędności czasu w dłuzszej perspektywie. Mówiąc krótko, Google chce jeszcze lepiej świadczyć usługę wyszukiwania. Jako ciekawostkę wspomnę, że Google nie było wynalazcą tego rodzaju wyszukiwania zrobiła to już dużo wcześniej inna wyszukiwarka (nie z tych popularnych 😉 ).

W jaki sposób nowa usługa wpływa na kampanie AdWords?

Nowa usługa na pewno w jakiś sposób wpłynie na efektywność kampanii AdWords. Pytanie czy pozytywnie czy negatywnie.Mówi się, że trzeba będzie uważnie obserwować zachowanie kampanii w najbliższym czasie i reagować na zmiany. W dalszej części posta wspomnę o szczególnie ważnych aspektach analiz kampanii i wartych podjęcia działaniach.

Oczywiście jak to bywa przy tego rodzaju zmianach większość głosów jest za opcją negatywną. Są głosy nawet, które przewidują koniec AdWords. Jest to o tyle mało prawdopodobne, że taka firma jak Google raczej nie wprowadza usług, które podcinają gałęzi, na której siedzi. A raczej odwrotnie 😉

Zmiany i ich wpływ na kampanie i nowe strategie do przemyślenia

Mówi się,  że Google Instant nie powinno wpłynąć na sam algorytm ani AdWords, ani samej wyszukiwarki. Jednak znacząco mogą zmienić się zachowania użytkowników. Wpisując pożądaną frazę co każdy znak dostajemy trochę inne, dopasowane w danym momencie, wyniki. Czarny scenariusz mówi o tym, że ponieważ wyniki będą się tak szybko zmieniać, użytkownik może przestać zwracać uwagę na reklamy z prawej strony. Po prostu z braku czasu.

Z drugiej strony jednak powstają już ciekawe, nowe strategie, które mogą pozwolić wykorzystać zjawisko Google Instant do jeszcze efektywniejszego zaistnienia w wyszukiwarce. Ciekawy pomysł przedstawił na blogu jeden z amerykańskich AdWords Seminar Leaderów Brad Geddes, gdzie zaproponował wykorzystanie propozycji słów kluczowych pojawiających się podczas wpisywania kolejnych znaków w najważniejszych frazach. Proponowane słowa można umieścić w oddzielnej grupie reklam. W ten sposób nasza reklama będzie pojawiać się od momentu wpisania pierwszych znaków do momentu wpisania całej frazy.

google-instant-fl.png

Kilka ważnych szczegółów dotyczących Google Instant i kampanii AdWords

Google Instant wymusza na nas także pewne zmiany w podejściu do analizy i interpretacji wyników kampanii a także do strategii podejmowanych działań. Kilka ważnych aspektów przedstawiam poniżej.

Wyświetlenia reklamy

Nasza reklama wyświetla się podczas gdy użytkownik wpisuje kolejne znaki frazy, której szuka. Podczas wpisywania Google proponuje frazy na podstawie historii wyszukań podobnych fraz. Jeśli na przykład wpiszemy frazę “flo” a Google przewidzi, że poszukujemy frazy “florida”, zostaną wyświetlone reklamy dla frazy “florida”.

google-instant-flo.png

Jeśli zaczniemy naszą frazę rozszerzać o kolejne litery np. “flow”, Google przewidzi, że najprawdopodobniej chodzi nam o frazę “flowers” i wyświetli reklamy pozycjonujące się na tą frazę.

google-instant-flow.png

Ponieważ wyniki dynamiczne zmieniają się podczas wpisywania kolejnych znaków poszukiwanej frazy, Google zalicza wyświetlenie reklamy gdy:

 • Ktoś przestanie wpisywać kolejne znaki przez 3 sekundy – oznacza, że analizuje wyniki
 • Przyciśnie przycisk “Szukaj”
 • Kliknie gdziekolwiek na stronie z wynikami wyszukiwania np. na reklamę, wynik organiczny.


Wpływ Google Instant na reklamy AdWords

Mówi się, że Google Instant spowoduje, że tylko najlepsze reklamy zostaną dostrzeżone przez użytkowników, gdyż będą bardziej rozpraszani zmieniającymi się wynikami wyszukiwania. Dlatego dobry copywriting w AdWords, będzie jeszcze ważniejszy. Czas standardowych reklama z wykorzystaniem dynamicznego wstawiania słów kluczowych {keyword} może się skończyć. Trochę nieświadomie temat ten przewidziałem w moim wystąpieniu o copywritingu na 4 Semcampie ;).

Zapewne wykorzystanie tzw. rozszerzeń reklam (mapy, sitelinki ) także będzie miało jeszcze większe znaczenie. Wszystko to co zwiększa widoczność reklamy i przyciąga wzrok będzie kluczowe dla sukcesu kampanii w nowej rzeczywistości.

google-instant-sitelinks.png

Wpływ Google Instant na słowa kluczowe

Jak głosi wieść gminna do łask wrócą słowa ogólne, krótkie frazy i dopasowanie zbliżone. Wszystko wynika z tego, że Google będzie pokazywać reklamy dla proponowanych przez siebie najbardziej popularnych zapytań. Najpopularniejsze zapytania nie są zazwyczaj zbyt skomplikowane i nie należą do tzw. długiego ogona.

Inny aspekt wykorzystywania Google Instant może być taki, że użytkownicy przyzwyczają się do trafnych wyników na podstawie wielu podobnych zapytań i nie będą wpisywali całych, długich, wielowyrazowych fraz a za to skorzystają z wyniku podanego przez Google dla krótszej frazy, uznając wyniki wyszukiwania za trafne.

Dlatego też może zdarzyć się tak, że słowa z tzw. długiego ogona mogą doświadczyć zmniejszenia się ruchu.

Oczywiście jest to strategia dla osób chcących aby ich kampania była jak najbardziej widoczna. Jeśli optymalizujemy kampanię pod konwersję i ich koszt a także mamy jasno określone cele, nadal możemy z sukcesem wykorzystywać mocno sprecyzowane listy słów kluczowych i liczyć na bardziej kwalifikowany ruch. Warto jednak dokładnie zastanowić się i jednocześnie dokładnie analizować zachowania się naszych słów kluczowych pod względem realizacji naszych celów, zanim zaczniemy na ich podstawie rozwijać nasze grupy reklam.

Podsumowując

Czy Google Instant to coś złego? Dla użytkownika raczej nie. Przynajmniej takie są prognozy. Jeśli Google instant nie będzie spełniać oczekiwań większości użytkowników, opcja na pewno nie będzie utrzymywana. Jednak jeśli użytkownicy doświadczą szybszych i lepszych wyników, będą jeszcze częściej korzystać z Google. Dla nas, reklamodawców to dobrze, dla Google to jeszcze lepiej 😉 Dobry produkt, przyciąga klientów dla jednych i dla drugich. Co do zmian w AdWords i SEO, branża musi się dostosować. Zmiany są zawsze dobre dla najbardziej innowacyjnych jednostek. Ci którzy wypracują pierwsi najlepsze strategie, wygrają. Reszta będzie podążać i może załapie się na kawałek tortu 😉5 Comments

Add yours
  • 2
   Przemek

   Witaj,

   Dzięki za komentarz.

   Pisałem o tego rodzaju reklamie już jakiś czas temu jak Google zaczęło to testować. Tutaj mój wpis na temat adWords w Google Suggest. Czy to będzie najlepsze miejsce? hmm według mnie jedno z wielu. Coraz wyraźniej widzę, że nie najlepsze miejsce reklamowe jest najlepsze ale ilość miejsc w jakiś nasza reklama się znajduje. To samo tyczy się pozycjonowania.

 1. 3
  Marek

  Instant jest świetne bo przyśpiesza wyszukiwanie. I o to chodzi. Zadowolony klient częściej korzysta z serwisu.

 2. 4
  Jarek Romaniuk

  literówka w przedostatniej linijce wyróżnienia “Co to jest Google Instant?” jest “Podczas wpisywania szukanej przez nas razy,” a chyba powinno być “szukanej przez nas frazy”

+ Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.