Local listings Ads – więcej lokalnej reklamy w Google i Google Maps


Coraz więcej się dzieje się w Google w kwestii wyszukiwania i reklamy lokalnej. Niedawno pojawiła się tzw.reklama rozszerzona, która umożliwia zamieszczenie reklam na mapach Google. Ta forma reklamy zmieniła także oblicze wyników wyszukiwania, ponieważ informacje lokalne takie jak adres czy minimapka zostały dodane do linków sponsorowanych.

Dodatkowo coraz częściej wyniki organiczne lokalne zaczynają się od tzw. packa map Google, czyli zestawu linków wraz z mapą najbliższego obszaru odpowiadającemu zapytaniu. Powoduje to coraz większe zainteresowanie na obecność i pozycjonowanie w Google Maps.

To nie koniec planów i rozwoju reklamy i wyszukiwania lokalnego bo Google testuje od niedawna nową, dodatkową, niezależną od AdWords formę reklamy lokalnej – Local listing ads, czyli dodatkowe linki kierujące na mapy Google, które będą znajdować się ponad tzw. pakiem z mapą a 3 liknami sponsorowanymi Adwords, na żółtym tle, ponad wynikami wyszukiwania. Z tego co udało mi sie znaleźć, Google także przewiduje zamieszczanie tych linków w innych konfiguracjach oraz po prawej stronie wyników organiczych. Maksymalnie do 4 linków.

reklama-lokalna-google.jpg

Sponsorowane linki lokalne (tak je nazwę bo polskiej nazwy nie ma jeszcze) mają dość ciekawą charakterystykę. Przede wszystkim płaci się za nie w formie miesięcznej stałej opłaty. Skąd ta zmiana? Google chce maksymalnie uprościć możliwość reklamowania się w Google małym firmom lokalnym, które często nie mają czasu na dodatkowe działania marketingowe bo musza zajmować się swoim biznesem.

Dlatego też Sponsorowane linki lokalne (local listing ads) rządzą się innymi prawami niż Adwords:

 • Tylko biznes zarejestrowany w Centrum firm lokalnych może używać tego rodzaju reklamy,
 • Strona docelowa reklamy musi byc stroną zgłoszoną w Centrum firm lokalnych,
 • Reklamy są przypisane do jednej kategorii, wybranej podczas rejestracji w Centrum firm lokalnych i dlatego nie ma potrzeby wyboru słów kluczowych,
 • reklamy będę pojawiać się na zasadzie rotacji więc Google nie ingeruje w proces wyświetlania reklam ze względu na cenę/zainteresowanie. Nie ma czegoś takiego jak Wynik Jakości,
 • Koszt miesięczny reklamy będzie zależny od konkurencji – w obecnej fazie testowej ceny wahają się pomiędzy $20 a $200 za miesiąc,
 • Pierwszy miesiąc wyświetlania reklam jest za darmo – na próbę,
 • Reklamy nie będą miały treści reklamowej w postaci opisów.

Jak widać reklama ma być maksymalnie uproszczona i bezobsługowa. Dodatkowo jak można zobaczyć na filmie reklamowym Google udostępni panel do zarządzania reklamami w samym Centrum Firm lokalnych, gdzie będzie można zobaczyć ile razy reklama została wyświetlona i kliknięta oraz, co ciekawe, dodatkowo ile wykonano telefonów przychodzacych do firmy z reklamy. Jeśli ktoś zadzwoni z reklamy, właściciel usłyszy przed rozmową, że połączenie zostało zapewnione przez Google. Bardzo ciekawa opcja dla lokalnego przedsiębiorcy. Zobaczymy jak będzie działać.

Jak by nie patrzeć jest to bardzo ciekawe rozwiązanie dla małych lokalnych przedsiębiorców. Z kolei rynek małych firm(a jest to spory kawałek tortu – w samym stanach jest to kilka milionów firm) wydaje się jeszcze mało zagospodarowany przez Google, z powodu skomplikowania systemu Adwords oraz braku czasu i zasobów w małych firmach. Google AdWords wydaje się proste ale mówmy się, że na pewnym poziomie, przy średniej konkurencji trzeba poświęcić temu medium dość dużo czasu i wysiłku poznawczego.

Local listings Ads są obecnie w fazie testowej tylko w San Francisco i San Diego, ale myślę, że szybko wyjdzie z fazy testowej i dojdzie do Europy.

Filmik reklamowy nowej usługi


Więcej można się dowiedzieć na stronie głównej Local listings Ads

Kilka wolnych myśli

Zupełnie na marginesie. Robi się tłoczno na stronie wyników wyszukiwania. Dla rozdzielczości 1024 x 768px prawie 75% powierzchni zajmują linki sponsorowane i mapy, dla wyszukiwań lokalnych (zrzut ekranu na górze posta). Z drugiej strony linki sponsorowane dla wyszukań lokalnych zazwyczaj są bardziej trafne i użytkownicy Google coraz bardziej przyzwyczajają się do korzystania z linków sponsorowanych do wyszukań lokalnych bo wiedzą, że za nimi kryją się firmy z ich obszaru działań.  Nie można nie powiedzieć przy tej okazji, że cały czas geotargetowanie reklam działa średnio, więc sponsorowane linki lokalne będą dodatkowo ciekawą nowością.

Testy Local listings Ads (sponsorowane linki lokalne) narobiły trochę szumu w internecie. Dla zainteresowanych podaję kilka linków do innych artykułów:

 1. David Mihm o sponsorwanych linkach lokalnych
 2. Screenwerk – Local Listing Ads and 7-Pack Live
 3. Rodzaje prezentacji sponsorowanych linków lokalnych
 4. Google to Start Offering Flat Rate Local Listing Ads
 5. www.searchengineland.com
 6. What’s the difference between Local Listing Ads and Google AdWords? – pomoc Google

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.