Po SEMcampie 8


SEMcampW zeszłym tygodniu zakończył się 8 SEMcamp.

Tym razem odbył się w nowej, dwudniowej formule. Mimo tego, że są obecnie wakacje (jakby ktoś nie wiedział 😉 ), było Google dla Agencji no i Opener, zapisało się ponad 150 osób.

W pierwszym dniu odbyły się 4 prezentacje w Auli A na SGH, a drugiego dnia 6 w Auli Kinowej (VII) w budynku głównym, także na SGH.

Kilka zdań o całej imprezie

Tym razem udało się zaprosić mocny zespół specjalistów z branży przez co zapowiadały się ciekawe prezentacje. Także proponowane tematy od razu mi się spodobały. 3 prelegentów prezentowało po raz pierwszy na SEMcampie i mam szczerą nadzieję, że nie ostatni – Cezary Glijer (Cezzy.pl) , Tomasz Sienkiewicz (WebROI) oraz Maciej Lewiński (isurvival.pl). Z kolei Marcin Duraj (mkane.antyweb.pl) wystąpił po raz drugi i to z dwoma prezentacjami.

Dzięki prezentacjom Cezarego i Marcina, ostatni SEMcamp był dość mocno nastawiony na kwestie SEO, bo aż 3 prezentacje traktowały o tym temacie. Cezary Glijer mówił o sile i istocie tytułów (tagu <title>) w pozycjonowaniu, z kolei Marin Duraj opowiedział o istotnym temacie jakim są filtry i bany w SEO. Temat SEO, Marcin zakończył prezentacją podsumowującą kwestie optymalizacji stron pod kątem pozycjonowania.

Drugim silnym tematem była kwestia analityki internetowej z wykorzystaniem Google Analytics. Tym razem Tomasz Sienkiewicz opowiedział o tym czego nie możemy dowiedzieć się dzięki Google Analytics. Mimo tego, że Google Analytics jest najpopularniejszym narzędziem analitycznym posiada wiele ograniczeń, jako narzędzie w końcu darmowe. Warto zatem wiedzieć o tych ograniczeniach. Z kolei Maciej Lewiński opowiedział o wykorzystaniu Google Analitycs na stronach e-commerce. Wydaje się, że to oczywiste, że strona tego typu musi posiadać statystyki, ale oprócz samego posiadania trzeba także umieć je odpowiednio wykorzystać. Maciek przedstawił, według niego, pomysły na raporty i segmenty jakie powinny być używane przez właścicieli stron e-commerce.

Pozostałe prezentacje to prezentacje Mariusza Gąsiewskiego i moje. Mariusz poruszył dość ważny temat, przynajmniej dla mnie, reklamy mobilnej z wykorzystaniem sieci AdMob. W Polsce jeszcze ta formy reklamy raczkuje, ale w najbliższym czasie będzie niewątpliwie bardzo rosła. Dlatego też uważam pomysł na ten temat bardzo na czasie. W innej prezentacji Mariusz opowiadał o szerszym wykorzystaniu danych z wyszukiwarek w marketingu i całej firmie. Coraz bardziej oczywistym staje się fakt, że my, specjaliści SEM mamy dostęp do coraz bardziej istotnych danych dla firm. Znamy trendy, potrzeby i zachowania potencjalnych klientów. Przez wyszukiwarkę jesteśmy coraz bliżej nich a tym  samym nasze dane i informacje są coraz bardziej istotne w obrębie całego przedsiębiorstwa. Mariusz zakończył SEMcamp prezentacją dotyczącą kilku istotnych aspektów optymalizacji kampanii AdWords.

Za to ja miałem przyjemność prezentować dwa tematy. Pierwszy dotyczył optymalizacji kampanii w sieci reklamowej, która ostatnio staje się coraz bardziej istotnym medium reklamowym. Z kolei bardzo często coś się w tej sieci zmienia, dochodzą nowe możliwości, funkcje i narzędzia. Starałem się te ostatnie zmiany zebrać i włączyć w filozofię prowadzenia kampanii w sieci reklamowej. Czy mi się udało? Oceńcie sami w ankiecie 😉

Druga prezentacja była drugiego dnia. Tym razem trochę luźniej, bo temat trochę mniej “twardy” ale uważam, że dość ważny – Strona główna. Starałem się ustalić co to właściwie jest, jakie są cele takiej strony i jak unikać najbardziej fundamentalnych błędów projektowania i zarządzania stroną główną serwisu.

Najważniejszy aspekt SEMcampu

SEMcamp jest darmowy (prawie), przez 7 ostatnich edycji wejście było całkowicie bezpłatne. Postanowiliśmy jednak trochę to zmienić i zrobić coś więcej. Postanowiliśmy, że warto przy okazji wykorzystać sposobność i zrobić coś dobrego dla innych. Taki dobry uczynek SEMitów dla świata czyli symboliczna opłata za uczestnictwo, wpłacona na rzecz kilku ciężko chorych dzieci, które potrzebują pomocy innych.

Szczerze mówiąc byłem dość pewny, że pomysł zostanie dobrze przyjęty i nie pomyliłem się. Jestem bardzo wdzięczny za uczestnictwo i wpłaty. Jeśli uda się dowiedzieć ile zebraliśmy, napiszę oczywiście.

Prezentacje i podsumowanie będzie także za kilka dni na oficjalnej stronie SEMcampu

***UPDATE

Z informacji od fundacji Mam Serce wynika, że uczestnicy wpłacili ok. 7000 zł 🙂 Pozwoli to na pomoc kilku dzieciakom, między innymi szybszy zakup specjalnego fotelika dla Patryka, który już swoje przeszedł w życiu, a ma dopiero 7 lat. Długa droga przed nim, oby łatwiejsza.

2 Comments

Add yours
 1. 1
  Mario

  W zasadzie mam dwa pytania
  1. Czy oficjalna strona semcampu to http://www.semcamp.pl ?
  2. Czy prezentacje będą w postaci video czy jako slajdy? (ze slajdów nigdy nie dowiesz się tyle ile ze słownego komentarza do nich a nie każdy ma możliwość uczestnictwa w semcampie, chociażby ze względu na to, że nie jest z Warszawy)

  P.S.
  Gratuluje inicjatywy.

  • 2
   Przemek

   Odpowiadam 🙂

   1. semcamp.com.pl to oficjalna strona 😉

   2. Prezentacje będą w formie slajdów. Traktujemy je jako dodatek do uczestnictwa. Wideo pewnie kiedyś dodamy na pewno nie prędko.

   3. Cieszę się, że się podoba 🙂

+ Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.