Reklamy AdWords pod wynikami organicznymi w Google


Ostatnio zauważyłem, że Google zaczął pokazywać reklamy na różowym tle, także poniżej wszystkich wyników organicznych na stronie wyszukiwania. Dodatkowe miejsce jest reklamowe wygląda tak samo jak linki ponad wynikami organicznymi czyli miejscem dla wyróżnionych reklamodawców. O wprowadzeniu tego, dodatkowego miejsca reklamowego mówiło się już 2008 roku, jako o zauważonym teście. Obecnie sprawdzałem Google.com na kilku IP i czasem widzę dodatkowe reklamy czasem nie, pytanie czy to test dla polskich IP czy proces upowszechniania tego dodatkowego miejsca został rozpoczęty. Znalazłem wytłumaczenie pracownika Google, że to cały czas test, ale kto wie 😉

wiecej-linkow-adwords-w-google.png

Kilka spostrzeżeń

Jeśli opcja wejdzie w życie to warto kilka rzeczy zawczasu rozważyć

Linki na dole to nie inne linki niż na górze. Spotkałem się z pytaniem, czy to przypadkiem nie powtórka linków z góry jako jeszcze dodatkowy bonus dla tych co dostali się na samą górę. No więc nie ;).

Co ciekawe linki pojawiają się także, gdy z prawej strony są np. tylko 2 reklamy a na samej górze nie ma żadnej. Oznacza, to, że miejsce to jest niezależne.

wiecej-adwords-w-google-1.png

Mogę jedynie domyślać się, według jakiego rankingu miejsce to jest przydzielane. Z reguły powinno być tak, że reklama pojawia się na najwyższej pozycji na jaką ją stać w danym momencie (dla przypomnienia Pozycja = max. CPC x wynik jakości). W tym przypadku nie ma żadnej inne reklamy a jedyna reklama w tym momencie pojawia się na najniższej możliwej pozycji.  Zupełnie fantazjując – może miejsce to zajmują reklamy z minimalną stawką, zbliżoną do stawki najniższej, która umożliwia pojawienie się na pierwszej stronie (stawki za pierwszą stronę). Z drugiej strony ostatnie zmiany (Google Instant) najprawdopodobniej zmniejszą jeszcze liczę osób, które docierają na sam dół strony wyszukiwania, więc reklamodawcy na samym dole będą doświadczać wyświetlenia, ale rzadko kliknięcia.

Z  drugiej strony, jeśli posiadamy duży monitor (taki wypasiony) to widać całą stronę wyników wyszukiwania i wtedy dwa różowe miejsca dobrze się wyróżniają. Czy mamy miejsce na nowe strategie sukcesy w AdWords? 😉

Może pomysł jest taki, że reklamodawcy świadomi tego, że ich reklama jest na samym dole będą bardziej skłonni do pracy na rankingiem reklam (max. CPC x wynik jakości)?

Podsumowując jeśli opcja wejdzie na stałe zwiększy się ilość miejsc reklamowych na Google o całe trzy (z max. 11 do 14). Mimo, że na samym dole to jednak zawsze na pierwszej stronie 😉 A to już jest zawsze coś.

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.