Reklamy Adwords w Google Maps – wreszcie :)


Nareszcie się doczekaliśmy możliwości zaistnienia z reklamą na Google Maps. W Polsce pojawiła się opcja tzw. rozszerzeń reklam co faktycznie zmienia sposób wyświetlania reklam AdWords dotyczących konkretnych lokalizacji oraz daje możliwość zamieszczania reklam bezpośrednio na mapach Google.

Ostatnio pisałem posta dotyczącego pozycjonowania w Google Maps, od tej pory nie musimy się martwić, że nasza firma nie znajduje się na mapach bo możemy zaistnieć tam za pomocą Google Adwords i to w wielu przypadkach efektywniej niż za pomocą tradycyjnego pozycjonowania w Google Maps. Zaraz wytłumaczę dlaczego 😉


O co chodzi z rozszerzeniem reklam?

Rozszerzenie reklam jest rodzajem reklamy lokalnej w Google. Dzięki tej opcji reklamy skierowane na konkretny obszar (np. woj. mazowieckie) będą pokazywały się użytkownikom z tego obszaru z dodatkowymi wierszami zawierającymi adres wybrany przez nas (np. biura, sklepu, siedziby). Ułatwi to użytkownikom wyszukiwarki wybór najdogodniejszego dostawcy usługi na danych obszarze. (patrz poniżej: reklama na samej górze po prawej)

weterynarz-warszawa-google-1.jpg

Co więcej, i to moim zdaniem ważniejsze, reklamy dotyczące danego obszaru (np. lecznica dla zwierząt w Warszawie) mają szansę pokazywać się bezpośrednio na mapach Google lub z mapą na Google.pl. Do tej pory reklamy na mapach pokazywały się tylko z lewej strony mapy w kolumnie z adresami – ponad lub na samym dole listy adresów odnoszących się do lokalizacji na mapie. Jest to mała rewolucja dla przedsiębiorców działających lokalnie, gdyż daje możliwość reklamowania swoich usług “na mapie” a nie obok, co zapewne znacznie podniesie efektywność reklam w mapach Google.

wyniki-serp-z-rozszerzeniem-reklam-1.jpg

Dlaczego pisałem, że reklamy AdWords na mapach Google mogą być bardzie efektywne niż zwykłe pozycjonowanie? Ano dlatego, że możemy mieć wpływ na wygląd ikony naszej działalności na mapie, a to bezpośrednio przekłada się na podstawową zasadę reklamy czyli odróżnienie od konkurencji. Poniżej przykład, jak to może wyglądać w praktyce. Osobiście uważam, że w takim wydaniu na mapie lecznica Piesikot, nie ma konkurencji, gdyż wydatnie odróżnia się od innych. W gąszczu czerwonych znaczników standardowych, ikonka lecznicy jest bardzo dobrze widoczna. Innych ikonek z tego względu nikt nie zauważy.

reklama-rozszerzona-google-maps-lecznica-staer-1.jpg

Oczywiście nie mówię tutaj o aspektach lokalizacji, gdyż jeśli ktoś nie szuka lecznicy na Mokotowie (lewa strona Wisły) tylko na Pradze (prawa strona) to sama ikonka inna niż wszystkie, nie spowoduje zapewne chęci przeprawy w korkach przez pół miasta do lecznicy po innej stronie. Ale pierwsze wrażenie pozostanie 🙂

Jak umieścić reklamę na mapach Google?

Google umieszcza reklamy na mapach i dodaje adres do reklamy na Google.pl wtedy, gdy analiza zapytania uzytkownika wskazuje na zainteresowanie obszarem, na którym działamy. Nie pokaże reklam, które nie dotyczą rynku lokalnego.

Aby umieścić reklamę na Google Maps mamy dwie możliwości. Możemy połączyć nasze konto Adwords z naszym Centrum Firm Lokalnych albo ręcznie dodać adres firmy na koncie AdWords. W tym celu musimy przejść do zakładki Ustawienia na koncie AdWords i podać login do Centrum Firm Lokalnych albo wprowadzić do 9 adres lokalizacji naszej działalności.

ustawienia-adresu-adwords-google-maps-1.jpg

Możemy także dodawać własne ikony podczas edycji adresu

edycja-dodawanie-ikony-google-maps-1.jpg

Jeśli mamy taką potrzebę możemy także przypasować konkretną lokalizację do konkretnej reklamy np. W przypadku reklamowania konkretnej oferty z konkretnej lokalizacji. W tym celu wystarczy edytować reklamę i wybrać potrzebny adres.

ustawienia-adres-na-poziomie-reklamy-adwords.jpg

Jakie jeszcze zalety ma rozszerzenie reklam AdWords?

Jak to w pozycjonowaniu standardowym, w Google Maps tak samo bardzo trudno jest pozycjonować się na więcej niż kilka fraz (więcej niż 3-4). Zazwyczaj mam szansę na zaistnienie w Google Maps na jedną lub dwie główne, wybrane frazy. Dzięki rozszerzeniom reklam możemy zaistnieć na mapach, tak samo jak w Google, na dowolną ilość fraz, które są dla nas istotne. Lecznica jest dobrze wypozycjonowana w Google Maps na frazę [lecznica dla zwierząt warszawa] lub [weterynarz warszawa], a dla frazy takiej jak [sterylizacja suki warszawa] nie ma lecznicy w wyszukiwaniu organicznym. Teraz dzięki rozszerzeniu reklam nie ma z tym już problemu.

Co jeszcze istotne, reklamodawcy nie płacą jeśli ktoś naciśnie na ikonę na mapie, dopiero kiedy przejdą na stronę właściciela reklamy po kliknięciu na na treść reklamy.

Jak się dowiedzieć czy rozszerzenie reklam działa?

W ustawieniach zaawansowanych można dodać kolumny danych dotyczące interakcji z reklamą lokalną.

raport-interakcji-z-reklama-lokalna-1.jpg

Osobiście dość długo czekałem na ten moment, gdyż o reklamach lokalnych mówi się grubo od ponad roku a w Polsce do tej pory nie była takiej możliwości. Coraz trudniejsze i czasochłonne techniki pozycjonowania mają od tej chwili alternatywę i każdy “przeciętny posiadacz biznesu” ma coraz więcej możliwości łatwego zaistnienia w internecie, co było, do czasu powstania Adwords i pochodnych, zarezerwowane dla tych, którzy mieli zaplecze w postaci albo wiedzy albo funduszy na usługi pozycjonerskie.

Więcej o rozszerzeniu reklam jest oczywiście w Pomocy AdWords

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.