Wyszukiwanie globalne w Google – Blended Search


Jakiś czas temu pisałem na temat pojawienia się dodatkowych elementów w wynikach wyszukiwania – wyników z Youtube. Ciekawa dyskusja na ten temat miała także miejsce na Polskim Forum Adwords. Google nie poprzestaje jednak tylko na wynikach wyszukiwania filmów i grafiki, ale załącza także obecnie inne, dodatkowe elementy z innych powiązanych ze sobą serwisów i źródeł:

Oprócz wyników tekstowych, najważniejsze jak dotąd to:

 • Google Maps – mapy
 • blended_google_maps_lecznica.jpg

 • Google news – wiadomości
 • blended_kubica_wiadomosci.jpg

 • Image search – wyszukiwanie grafiki
 • blended_britney.jpg

 • Google Video i YouTube – filmy zamieszczane w tych serwisach
 • blended_wideo.jpg

 • Google Finance – informacje finansowe, nie tylko z Google.
 • blended_finance.jpg

 • Google Products Search – wyszukiwarka produktów
 • blended_porducts.jpg

  Google ma zamiar zawrzeć wszystkie możliwe skatalogowane przez niego wyniki w jednym miejscu, tzw. koncepcja Onebox. Jest dość słuszne rozumowanie z uwagi na wygodę użytkownika. Jak wynika z badań firmy Iprospect i JupiterReasearch wyszukiwanie globalne jest dużo bardziej efektywne pod względem klikalności niż wyszukiwanie pionowe (tylko tekst, tylko video itp.)


  zakladki_google_vertical_search.jpg

  Według badania wynika, że:

  • 36% użytkowników wyszukiwarki kliknęło na wynik “news” (czyli wynik dotyczący wiadomości) na stronie z wyszukiwaniem globalnym (blended), podczas gdy tylko 17% kliknęło na konkretny wynik wyszukiwania na stronie do wyszukiwania wiadomości w zakładce “Nowości”
  • 31% użytkowników wykorzystało wynik wyszukiwania grafiki w wynikach wyszukiwania globalnych podczas gdy tylko 26% kliknęło w wynikach wyszukiwania po przejściu na dedykowaną stronę z wynikami wyszukiwań grafika w zakładce “Grafika”.
  • 17% użytkowników wyszukiwarki kliknęło na wyniki wyszukiwania Video w wynikach globalnych podczas gdy tylko 10% klikneło na pozycję w wynikach po przejściu na dedykowaną stronę z wynikami wyszukiwań wideo w zakładce “Wideo”.

  Z powyższych badań wynika, że użytkownicy dwa razy chętniej klikają na wyniki wyspecjalizowane (wideo, grafika, nowości) na stronie ogólnego wyszukiwania niż przy wykorzystaniu dedykowanych wyszukiwarek w zakładkach.

  Co to oznacza dla nas, e-marketerów?

  Do tej pory marketing w wyszukiwarkach sprowadzał się do “kupowania” słów kluczowych w kampaniach linków sponsorowanych i wykorzystywania technik pozycjonerskich w celu osiągnięcia wyższych wyników w wynikach organicznych.
  W tej chwili cała strategia wykorzystywania wyszukiwarek w marketingu musi ulec zmianie. Marketerzy muszą wykazać się większą inwencją i pomysłowością aby zaistnieć we wszystkich możliwych mediach aby zaistnieć w chaosie wyników wyszukiwań globalnych.

  Wielu marketerów ignorowało do tej pory Youtube, grafikę i inne specjalistyczne wyniki wyszukiwania skupiając się na wyszukiwaniu organicznym tekstu. Stąd obecnie całkiem łatwo uzyskać wysoki pozycje w wynikach na stronie głównej Google, wykorzystując odpowiednio serwis Youtube lub wyszukiwanie graficzne. Dla przykładu przedstawiam wyniki źródeł odwiedzin dla pewnej strony, w której odpowiednio wykorzystałem obrazki do celów pozycjonowania.

  ga_zrodlo_odwiedzin.jpg

  Jak widać, dla danego okresu wyszukiwarka obrazów jest najlepszym generatorem odwiedzin strony.

  Zaistnienie w sieci oznacza teraz obecność we wszystkich możliwych rodzajach mediów internetowych przy wykorzystaniu sprecyzowanej strategii ich wykorzystania dla swoich wybranych kategorii lub zagadnień.

  Aby odpowiednio wprowadzić strategie pozycjonowania się w nowych warunkach nalezy przede wszystkim:

  • Przejrzeć swoje zasoby,
  • Przeanalizować wyniki wyszukiwania dla swojej kategorii i najważniejszych słów kluczowych i wyciągnąć wnioski dotyczące wyników pod względem rodzajów mediów, czy w wynikach dla naszej kategorii dominuje tekst, wideo, może obrazy, a może inne medium.
  • Optymalizować portfel swoich zasobów względem wyników globalnego wyszukiwania, tzn. dopasowywać swoje wysiłki do najważniejszych mediów i wspierać jedne drugimi w celu uzyskania jak największej ilości miejsc na pierwszej stronie wyszukiwania globalnego.

  Jakie kroki powinni podjąć specjaliści od marketingu w wyszukiwarkach (SEM i SEO)?

  Świat pozycjonowania nie zmieni się radykalnie. Ciągle witryny będą najważniejsze i ciągle one będą dominować w wynikach wyszukiwania, ale tort pozycjonowania trzeba będzie podzielić na więcej kawałków. Dlatego warto zastanowić się nad innymi formami mediów:

  • zaistnieć na Google Maps
  • Stworzyć użyteczne materiały wideo
  • Dodać swoje produkty do Google Product Search
  • Zadbać o odpowiednie nazewnictwo i rozmieszczenie obrazów na stronach

  Wszystko dalej rozbijać się będzie o wartościową treść i użyteczność dla internautów tylko ilość mediów się powiększy.

  7 Comments

  Add yours
  1. 1
   Maripoza

   Bardzo ciekawe zagadnienie. Myślę, że szybko nie nastąpi takie łączenie. Wyszukiwanie grafiki nie jest jeszcze doskonałe tym bardziej filmików z youtube. Poza tym są one nie trwałem w wynikach wyszukiwania.

  2. 4
   Auto

   Tak sobie czytam ten artykul 2008 roku – jest 2012 i prosze, wszystkie przypuszczenia sie potwierdzily – globalna wyszukiwarka wszystkiego i wszedzie 🙂 Czyżby był Pan u jakiejs wróżki? 🙂 Gratuluje trafności

  3. 5
   Przemek

   Dziękuję 🙂 miło mi. Zapomniałem o tym poście 😉

   W sekrecie powiem, że lanie wosku i szklana kula to podstawowe narzędzia każdego marketingowa 😉

  4. 7
   Baza Firm Pro – Pozycjonowanie Stron | Youtube i Google – Zupełnie Inne Pozycjonowanie

   […] 🔍 BlogYou are here: Home / Blog / Pozycjonowanie Stron Internetowych / Youtube i Google – Zupełnie Inne Pozycjonowanie Youtube i Google – Zupełnie Inne Pozycjonowanie 05 May 2013/0 Comments/in Pozycjonowanie Stron Internetowych/by lucas131Youtube to obecnie druga największa wyszukiwarka na świecie. Serwis założony w 2005 roku przez trzech byłych pracowników Paypala osiąga dziś ponad 2 miliardy wyświetleń  dziennie. Coraz częściej też wyniki organiczne w Google zawierają treści wideo zgodnie z filozofią blended search. […]

  + Leave a Comment

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.