Zmiany w programie Google Advertising Professional GAP


Szykują się zmiany w programie certyfikującym specjalistów od reklamy w Google czyli tzw. GAP. Do tej pory aby mieć możliwość posługiwania się logiem programu trzeba było spełnić warunki (odpowiedni czas prowadzenia konta, odpowiednia kwota wydana ) i zdać egzamin. To wystarczyło do tego aby móc pochwalić się, że jest się specjalistą 😉

Google najwyraźniej zauważyło, że certyfikat trochę się zdewaluował i dlatego nastąpią zmiany w certyfikacji. Google wprowadzi bardziej zaawansowany program szkoleń, który przygotowuje we współpracy z ekspertami z branży oraz  bardziej rygorystyczny zestaw egzaminów, w których większy nacisk zostanie  położony na sprawdzone metody i wykorzystanie wiedzy. No i nie będzie już tylko jednego  a  kilka poziomów certyfikatów.

Pierwszy będzie egzamin Advertising Fundamentals Exam i to będzie podstawa do dalszych egzaminów, bardziej zaawansowanych. Co ważniejsze dla dotychczasowych GAPów – Zdanie nowego egzaminu Advertising Fundamentals Exam oraz jednego z egzaminów zaawansowanych będzie warunkiem zachowania certyfikacji w ramach programu

Egzaminy zaawansowane będą nazywały się:

 • Search Advertising Advanced Exam,
 • Display Advertising Advanced Exam,
 • Reporting & Analysis Advanced Exam.

Może być ich więcej ale na razie nic o innych nie wiem.

Nowe testy będą dostępne po polsku już w pierwszym kwartale 2010. No więc koniec samouwielbienia i znowu powrót do “szkolnej ławy”. Co do końca nie jest takie złe, gdyż zmusi do przyswojenia wiedzy dużą rzeszę “specjalistów”, którzy często zdarza się, że psują rynek, zniechęcają klientów i utrudniają późniejszą współpracę przez swoją niewiedzę i ignorancję.

5 Comments

Add yours
 1. 1
  Ania

  Czy mam rozumieć, że aby zachować obecny certyfikat zdany miesiąc temu w nowym roku będę musiała przystąpić do egzaminu ponownie w celu jego przedłużenia? I zdać dwa powyższe poziomy trudności?

  • 2
   Przemek

   Witaj,

   No tak to trzeba rozumieć. Przynajmniej takie mam informacje. Nie będzie to taki sam egzamin, więc można powiedzieć, że będziesz się rozwijać 😉

   Nie musisz zdawać wyższych poziomów. Tylko ten najniższy. Reszta jest opcjonalna, do podnoszenia kwalifikacji.

 2. 4
  adrzejzlublina

  Ciekaw jestem jak ta recertyfikacja ma się do głównego przywileju GAP – czyli kuponów promocyjnych. Nowe zapisy mówią o ich przydzielaniu jednokrotnie, na skutek zadania egzaminu GAP. Skoro egzamin trzeba będzie odnowić ( praktycznie powtórzyć – jako egzamin AFE – jak wyglądać będzie kwestia odnawiania kuponów.
  Czy wiadomo coś w tej kwestii ….?

 3. 5
  Przemek

  Ja myślę, że głównym przywilejem GAP jest logo i przywilej jego uzytkowania 😉 Co do certyfikatów i kuponów to szczerze powiem, że nie mam jeszcze takich informacji. Ten projekt jest w dość wczesnej fazie. Jeśli tylko się dowiem czegoś więcej to na pewno napiszę.

+ Leave a Comment