Pozycjonowanie w Google Maps – trochę informacji


Jakiś czas temu pisałem o pozycjonowaniu za pomocą Google Maps. Wiadomo, że Google stara się serwować najbardziej przydatne informacje na swojej stronie wyszukiwania. Dlatego też coraz częściej możemy zaobserwować tzw. Blended Search czyli wyniki wyszukiwania w różnych formatach dla danego zapytania – wideo, obrazki, mapy i inne.

Cała ta sytuacja skutkuje tym, że dobre pozycjonowanie to nie tylko wysokie pozycje linku do naszej strony w wynikach organicznych ale także zaistnienie w innych mediach takich jak Youtube, Google maps, image search i innych.

W tym całym zamieszaniu Google maps są o tyle ważne, że są najczęściej na samej górze wyników wyszukiwania a po drugie odnoszą się do lokalnych wyników wyszukiwania a więc są niezmiernie ważne dla firm działających na rynkach lokalnych. Pytanie jakie się nasuwa wielu właścicielom serwisów internetowych działających lokalnie jest to jakie czynniki wpływają na wysokość pozycji w wynikach Google Maps. Nie jest to takie oczywiste i powszechnie wiadome jak standardowe techniki SEO dotyczące linków tekstowych. Dlatego zebrałem swoje doświadczenie i kilka dość istotnych informacji z sieci dotyczących pozycjonowania w Google Maps, którymi dziś mam przyjemność się z Wami podzielić.

Jak zaistnieć w Google Maps?

Aby w ogóle móc się pozycjonować w Google Maps musimy najpierw zostać zaindeksowani przez ten serwis. Może to się stać na trzy sposoby:

 • Sami się zarejestrujemy w Google Maps poprzez Centrum firm lokalnych
 • Zostaniemy automatycznie zarejestrowani z innego źródła – W Polsce jest to Panorama Firm
 • Zostaniemy zaindeksowani przez roboty wyszukiwarki

Jeśli zostaliśmy już dodani do Google Maps możemy zmienić dane poprzez edycję naszych danych w Centrum Firm Lokalnych.

Teraz czas na odkrycie czynników powodujących, że będziemy wysoko w pozycjach na Google Maps.

Moim skromnym zdaniem liczą głównie się dwie rzeczy, które sprawdziłem na kilku przykładach. Jednak inne czynniki także dość mocno wpływają na pozycję, dlatego omówię wszystkie.

Z moich doświadczeń wynika, że tytuł naszej działalności oraz adres i telefon najmocniej wpływają na pozycję w Google Maps. Prawie za każdym razem kiedy użyłem słowa kluczowego w tytule wizytówki na Google Maps, znajdowałem się na samej górze wyników w Google Maps. Oto kilka przykładów:

Przykład Lecznicy dla zwierząt www.piesikot.waw.pl dla frazy [lecznica dla zwierząt warszawa] oraz dla frazy [weterynarz warszawa]. Obie te frazy znajdują się w tytule wizytówki.

pozycja-w-google-maps-lecz-waw.jpg pozycjonowanie-google-maps-lecz-waw.jpg pozycjonowanie-google-maps-wet-waw.jpg


Kolejny przykład na frazy [strzyżenie psów warszawa]

pozycjonowanie-google-maps-strzy.jpg pozycja-google-maps-strzy.jpg

Kolejny przykład dla frazy [pielęgnacja psów warszawa]

pozycja-google-maps-piel.jpg pozycjonowanie-google-maps-piel.jpg

Kolejny przykład dla firmy zajmującej się produkcją kuchni na wymiar. W tytule wizytówki użyto frazy nowoczesne kuchnie i dla frazy [nowoczesne kuchnie warszawa] firma pojawia się w na stronie wyników wyszukiwania Google.pl ale także jest jedyną zaindeksowaną firmą dla tej frazy na Google Maps

nowoczesne-kuchnie-google-maps-organic.jpg nowoczesne-kuchnie-google-maps.jpg

A co jeśli wszyscy mają takie same nazwy w Google Maps?

No właśnie i w tym miejscu należy omówić inne ważne czynniki brane pod uwagę w algorytmie Google Maps. Są to między innymi:

 1. Jakość naszej strony docelowej
 2. Ilość linków przychodzących do naszej strony
 3. Ilość komentarzy dotycząca naszej działalności na Google Maps
 4. i inne

Jeśli chodzi o komentarze to mam na myśli strony internetowe, które piszą o naszej firmie i są widoczne w zakładce “strony internetowe”

strony-internetowe-w-google-maps-a-pozycja.jpg

Co to są te inne czynniki?

Znalazłem ciekawy wywiad z Davidem Mihmem specjalizującym się pozycjonowaniu lokalnym

SEOmoz Whiteboard Friday – SEO for Local Search from Scott Willoughby on Vimeo.

Z tego wywiadu wynika kilka ciekawych wniosków:

 • Nasze dane muszą pasować do siebie w jak największej ilości miejsc, gdzie nasza działalność jest zarejestrowana (nazwa, adres i telefon)
 • Musimy dokładnie określać kategorie w jakiej znajduje się nasza działalność/firma
 • Musimy dbać o to aby inne strony pisały o naszej firmie (najlepiej z adresem fizycznym albo przynajmniej adresem strony)
 • Jeśli istnieją ważne strony specjalizujące się w danej branży to powinniśmy także tam być (np. strona zrzeszająca producentów kuchni na wymiar)
czynniki-wplywajace-na-pozycje-w-google-maps.jpg

Bardzo ciekawe badania są także na stronie Davida Mihmama, które przeprowadził na temat ważności czynników dla pozycjonowania w Google Maps.

Czynniki zostały podzielone na kategorie. Poniżej przedstawiam zebrane wyniki ankiety (posegregowane wedle ważności 1- mający największy wpływ)

Czynniki ogólne

 • Prawidłowa indeksacja w Centrum Firm Lokalnych
 • Linki z lokalnych zewnętrznych stron
 • Ocena użytkowników (komentarze)
 • Tradycyjne czynniki pozycjonujące

Najbardziej istotne czynniki pozytywne dla pozycjonowania na Google Maps

 • Adres firmy w mieście wyszukiwania
 • Wpisy w takich bazach danych jak Panorama Firm lub portalach branżowych
 • Odpowiedni dobór kategorii w Centrum Firm Lokalnych (CFL)

Najbardziej istotne czynniki negatywne dla pozycjonowania na Google Maps

 • Wiele zarejestrowanych firm w CFL pod jednym adresem
 • Wiele firm zarejestrowanych w CFL pod jednym numerem telefonu
 • Skrytka pocztowa zamiast fizycznego adresu

Dokładny raport z badania możemy znaleźć tutaj

Pozycjonowanie w Google Maps wydaje się dość proste jeśli spełniamy powyższe warunki ale i tak może niedługo przerodzić się w ważną usługę. Ciekawe czy jest to początek zawodu pozycjonera mapowego? 😉

Jakie są Wasze doświadczenia związane z pozycjonowaniem w Google Maps?

NA koniec kilka ciekawych linków o pozycjonowaniu w Google Maps:

 1. Seo by the sea
 2. Small Business Search Marketing
 3. MIHMORANDUM
 4. mccordweb
 5. Convert Offline

30 Comments

Add yours
 1. 1
  Bartek Berlinski

  Hej Przemek, kawał naprawdę dobrej roboty – w końcu ktoś się wziął za to i wrzucił wszystko w jednym miejscu! Jedyne co mógłbym dodać to im bliżej centrum danego miasta Twoja firma jest zlokalizowana tym łatwiej jest znaleźć się w liście dla zapytań “miasto fraza” albo “fraza miasto” (w szczególności jeśli są to dość konkurencyjne zapytania).

 2. 2
  Sebastian Gnieciecki

  Dzięki za zebranie i omówienie tych wszystkich materiałów w jednym miejscu. Zgadzam się, że wyszukiwanie lokalne będzie przybierało na znaczeniu – sam już miałem kilka zapytań od klientów o podniesienie pozycji na mapkach. Podejrzewam więc, że wcześniej lub później firmy świadczące usługi pozycjonerskie rozszerzą swoją ofertę o optymalizację stron pod Google Maps.

 3. 4
  Przemek

  @Bartek: Cześć, dziękuję bardzo za komentarz i za uznanie 🙂 Długo się do tego zbierałem 🙂 Zgadzam się z Tobą w zupełności co do lokalizacji firmy. Trzeba się lokalizować w centrum 🙂

  @Sebastian: Dzięki za komentarz i cieszę się, że mogłem napisać przydatny tekst. Od czasu do czasu mi się to zdarza 🙂 Co do artykułu, który wkleiłeś to wpadłem na niego już kiedyś ale nie jestem w stanie znaleźć racjonalnej odpowiedzi choć zdarzało mi się tak, że byłem sam na google.pl ale już na google maps miałem konkurencję na dane zapytanie. Z tego tylko jedno mi przychodzi do głowy, że na google.pl można się pojawić samemu tylko przy przekroczeniu pewnej mocy pozycji na Google Maps ( czyli jeśli się spełnia pewne warunki pozycjonerskie opisane powyżej jako jedyny link albo o wiele bardziej niż inni. Wygląda na to, że Google.pl nie umieszcze linków z google maps jeśli nie są one dostatecznie uznane za istotne dla wyszukiwania.Może ktoś inny będzie miał ciekawą opinię na ten temat 🙂

 4. 5
  Adrians

  Zabawą w pozycjonowanie firm lokalnych zajmuję się od początku pojawienia się takiej możliwości. Mam na swoim kłońcie koło 30 firm. Całkowicie zgadzam się z tym co było napisane powyżej jednak muszą być jeszcze jakieś inne czynniki.
  1. Mam przypadki firm w których spełniłem wszystko co jest napisane powyżej. Do strony internetowej jest koło 20 odnośników, firma jest w samym centrum, nazwa odpowiednio dodana , kilka recenzji i mimo wszystko jest na drugim miejscu za firmą która ma nazwę nie odpowiednią do kategorii, tylko jeden odnośnik i brak recenzji. Musi być więc cos jeszcze.
  2. Zastanawiam się na jakiej zasadzie Google przypisuje odnośniki do konkretnej pozycji. Mam firmy z 30 odnośnikami i takie z 1 mimo bardzo dawnego wpisu (w sieci jest natomiast masę odnośników do tej strony). W jaki sposób przypisują strony do wpisu?

 5. 6
  frank

  Jestem “autorem” kilku stron ktore ciagle znajduja sie w wynikach google maps w tzw. 1 box i znam sposoby na osiagniecie tego choc jest to bardziej na zasadzie proby i bledu, bo nie zawsze categoria pozwala na tego typu osiagniecie. Niestety nie moge podac przykladu poniewaz znane sa rowniez sposoby na detronizacje 1 box, sam to robie z duzym powodzeniem, z regoly detronizowany 1 box zamienia sie szyblo w 10 box.

 6. 7
  frank

  moge tylko powiedziec ze aby znalezc sie w 1 box w mapach robi sie pod to strone a nie odwrotnie czyli nie jest to tradycyjne pozycjonowanie strony i piecie sie do gory. Po prostu jezeli ma byc 1 box to jest on odrazu.
  Jak dotad udalo misie zarejestrowac swierza domene i jeszcze tego samego dnia po dodaniu do mapy dostala ona pojedynczy box, w sumie ok. 6 godzin.

 7. 8
  Przemek

  Adrians,

  Dzięki za komentarz.
  Nie możemy zapomnieć, że działają też jednak stare zasady SEO czyli np. wiek domeny. Sam pozycjonowałem już kilkanaście firm w GM, niektóre przykłady pokazałem i np. piesikot.waw.pl wspinał się od 4 pozycji do pierwszej ok 2 miesiące gdzie działałem na samej stronie i wynikach organicznych.

 8. 9
  Przemek

  Frank,

  Rzeczywiście ja miałem taką samą sytuację, że w chwilę byłem na pierwszym miejscu dla nowej domeny jednak później spadłem na 4 pozycję. Podziałały inne techniki aby wrócić na górę między innymi praca nad treścią co, ja przynajmniej czuje, że ma wyraźny wpływ.

 9. 10
  Frank

  Przemek, nie jestem pewny czy o tym samym mowimy ale piszac o wprowadzeniu swiezej strony do wynikow GM i wyswietlanie jej w 1 box mialem na mysli ustawienie strony w GM jako pojedynczy wynik dla danj frazy w boxie jednomiejscowym. A nie pozycjonowanie dla utrzymania/osiagniecia pierwszego miejsca na liscie 10ciu stron w boxie 10cio miejscowym. Bo to sa 2 cakiem inne techniki.
  jak dotad GM wyswietla sie:
  box pojedynczy
  box potrojny
  box 10 ( najczesciej)
  Ja specjalizuje sie w boxach pojedynczych.
  Jak juz wspomnialem, zaliczenie pojedynczego boxu to troche inna kolejnosc w pozycjonowaniu.
  Tz, najpierw budujesz odpowiednia strone, potem ja dodajesz do map i albo jeszcze tego samego dnia wyswietla sie w pojedynczym boxie albo laduje w 3 lub najczesciej w boxie wsrod 10ciu innych stron.Pozdrawiam
  Ps.sorry za ortografie

 10. 11
  Adrians

  Frank ja mam kilka stron z nowymi domenami, które są cały czas na pierwszym miejscu. Nie jestem więc pewien czy czas rejestracji domeny ma jakieś znaczenie. Zastanawia mnie natomiast czy na pozycje ma wpływ PR stron znajdujących się w zakładce “Strony internetowe” w informacji o firmie. Im więcej stron z wysokim PR z odnośnikiem do nas tym wyższa pozycja.
  Druga sprawa czy macie doświadczenie po jakim czasie Google zmianie poprawione dane w naszym panelu firm lokalnych. Ja poprawiłem telefon (w zakładce administracyjnej)a przy wieświetlaniu już 2 tydzień ciagle jest stary.

 11. 12
  Adrians

  Szukam jeszcze jedne informacji: Czasem po kliknięciu w firmę pojawia się jeszcze jedna zakładka “Treść użytkownika” między “zdjęcia i filmy” a “strony internetowe” Jak uzyskac tą zakładkę? Wiem, że jest to informacja o zaznaczeniu firmy w maps.google.com ale mimo kilku takich zaznaczeń i ustawieniu jako mapa publiczna zakładka mi się nie pojawiła.

 12. 13
  Pico

  Witam wszystkich. Kurcze nie rozumiem, dlaczego nie można mieć kilka działalności pod jednym adresem, bo to źle wpływa ? Bez sensu. Ja mam 2 specjalistyczne działalności, które wymagają oddzielnych stron, a żona jeszcze inną. To jest złe ?

 13. 14
  Przemek

  Cześć Pico,

  Jest to jeden z czynników nie wpływających pozytywnie. To trzeba zaakceptować i już 🙂 Jednak z własnego doświadczenia wiem, że nie jest to bardzo silny czynnik. Jeśli w Twojej działalności nie ma bardzo silnej konkurencji to nie przejmowałbym się tym samym adresem.

 14. 15
  Hotel Classic

  Jestem bardzo ciekawa w jaki sposb zdaniem Panów mam usunć zdjecia , które klient zamieścił, bez mojej zgody wśród fotografii hotelu. Jednym słowm kto odpowiada za treści pojawiające się przy ikonach mapy googla, czy to jest trochę samozwańczy projekt, czy ktoś nad tym panuje?
  Z kim się mailowo kontaktować?

 15. 16
  Przemek

  Pytanie, gdzie zamieścił? W komentarzach? Niestety aktualnie nie ma wsparcia w języku polskim. Można skontaktować się poprzez formularz w języku angielskim po zalogowaniu się na konto Centrum Firm lokalnych pod linkiem “pomoc” w prawym górnym rogu ekranu.

 16. 17
  Karola

  Witam
  Poszukuje takich chłopaków jak wy, którzy się znają na tym co robią. Nie znam się na pozycjonowaniu w Google Maps i dlatego proszę o pomoc. Moja firma nie ma stałego miejsca w googlach maps, a czasami wogóle znika. Poszukuję kogoś, kto by się tym zają. karolina (małpa)env.pl

 17. 19
  zz

  Witam,

  Dlaczego wyniki wyszukiwania roznia sie w zakadce “sieć” i w zakladce “mapy” ? Wpisujemy np “komputery kraków” i mamy rozne firmy na pierwszych miejscach, od czego jest to zalezne ?

  pozdr

 18. 26
  filipkonarzewski

  Witam,

  jestem kompletnym żółtodziobem jeśli chodzi o SEO, również GM to dla mnie zagadka. Mam jednak do szanownego Państwa takie pytanie.

  Jak zarejestrować się w Google Maps poprzez Centrum firm lokalnych- dodam, że firmę już dodałem do GM (potwierdziłem rejestrację SMS’em) ale czy to jest jednoznaczne z zaindeksowaniem w serwisie?

  Oraz druga sprawa moja firma ma siedzibę w Hong Kongu i teraz pytanie jeśli PL klient wpisuje frazy typu “raje podatkowe” istnieje jakaś możliwość żeby gdzieś się pojawić właśnie na mapach czy zawsze musi zostać użyta fraza “lokalizacyjna” w tym przypadku HK?

  Z góry dziękuję za odpowiedz 😉

  F

  • 27
   Przemek

   Jeśli PIN został zweryfikowany to jest to jednoznaczne z zarejestrowaniem w serwisie Google Maps. Indeksacja to już trochę inny temat bo zapewne Chodzi Panu o pojawianie się w wynikach wyszukiwania na daną frazę lub frazy. A to już zależy od różnych czynników pozycjonowania takich jak adres, treść wizytówki, komentarze oraz wiele innych.

   Wyszukiwanie na mapach w swojej specyfice skupia się na wyszukiwaniu lokalnym tak więc tak, fraza lokalizacyjna musi być chyba, że Pan szuka frazy związanej z usługą lokalną i jest w danym miejscu.

 19. 30
  Rafał

  Hey, a jak to jest z wizytówką w Google i logo firmy? Gdy aktywowalem kodem wszystko było ok a teraz zamiast logo mojej działalności wyświetla mi obrazek z background konta firmowego Google+

+ Leave a Comment